Finsko 2006

Deník

1.DEN | 2.DEN | 3.DEN | 4.DEN | 5.DEN | 6.DEN | 7.DEN | 8.DEN | 9.DEN | 10.DEN | 11.DEN | 12.DEN | 13.DEN | 14.DEN | 15.DEN | 16.DEN | 17.DEN

3.den - neděle 2.7.2006

Druhá hodina ranní vytrhuje téměř celý autobus ze spánku, neb jsme dorazili na lotyško-estonskou hraniční čáru. Ukazujeme pasy znuděnému estonskému celníkovi a za chvilku opět spíme abychom se před pátou ranní probudili už v přístavu estonské metropole. Trajekt Rosella společnosti Viking Line do Helsinek odplouvá v 8:30, takže máme dost času dospat a projít si přístav v Talinnu. Nalodění proběhlo opět bez problému a po zhruba tříhodinové plavbě přistáváme u finských břehů v Helsinkách. Autobus popojíždí pouze pár metrů na parkoviště v přístavu a my vyrážíme na pětihodinovou prohlídku města.

HELSINKI
Helsinky (finsky Helsinki, Helsingin kaupunki, švédsky Helsingfors, Helsingfors stad) jsou hlavním a největším městem Finska. Jsou zároveň jeho největším přístavem. Byly založeny roku 1550. Jejich centrum leží na malém poloostrovu na břehu Finského zálivu, ale patří k nim ještě poměrně velké území směrem na východ. Rozkládají se na 686 km2 a mají asi 560 000 obyvatel. V jejich blízkosti se nacházejí tři další města, Espoo, Vantaa a Kauniainen, se kterými tvoří hustě propojené souměstí Velké Helsinky s celkovou populací přes 1 200 000 lidí.
Celková plocha, která patří městu Helsinky, je 686 km2, z čehož ale 500 km2 je vodní plocha, hlavně moře. Délka pobřeží je téměř 100 km. K městu náleží také 315 ostrovů a ostrůvků. Průměrná roční teplota ve městě je 5,6 °C, v červenci 17 °C a v nejstudenějším měsíci únoru -5 °C. Jezera a moře v okolí Helsinek pravidelně v zimě zamrzají. Ročně v Helsinkách spadne asi 660 mm srážek z čehož v létě (červenec - srpen) 190 mm a v zimě (prosinec - únor) 140 mm. Vítr zde nejčastěji vane z jihu. V červenci zde v průměru Slunce svítí přes 270 hodin, ale v prosinci jen 27 hodin.
Město je turistickým centrem a většinou prvním místem, na kterém se ve Finsku zastaví turisté z ciziny. Jádro centra města bylo vybudováno v empírovém a většina ostatních starších buduv bylo postaveno v neorenesančním a a neoklasicistním slohu. Architekturu dnešních Helsinek značně ovlivňuje funkcionalismus a moderní umění. Nejznámější turistickou atrakcí a oblíbeným místem na procházky je bývalá námořní pevnost Suomenlinna, která je zapsána na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Není problém se na opevněné ostrovy dostat z centra rychlým trajektem. Ve městě je mnoho zajímavých kostelů. Nejznámější je mohutná bílá Katedrála na náměstí Senaatintori. Pravoslavná církev nedaleko od ní postavila též velký, tentokrát červený, Chrám věčného spánku panny Marie. V 60. letech 20.století byl vybudován ve skalním masivu nedelako Finského Parlamentu udivující kostel Temppeliaukio s excelentní akustikou. Na ostrově Korkeasaari je zoo. Z centra na něj vozí turisty také malý trajekt. Na druhé straně města je ostrov Seurasaari, na kterém najdete skanzen. Nejpopulárnější park je Kaivopuisto a velmi oblíbená je v létě i pláž Hietaniemi nedaleko od centra. V Helsinkách je přes 80 muzeí a galerií. Najdeme zde jak Národní muzeum, tak Národní galerii. Zkrátka nepřijdou ani milovníci divadla, opery a hudby. V Helsinkách je Národní opera s novou budovou ze začátku 90. let. Určitě velkým zážitkem je i návštěva tradičního trhu na náměstí Kauppatori ve starém přístavu a nedalekou starou tržnici. Ze starého přístavu vyjíždějí jak trajekty na Korkeasaari a Suomenlinnu, tak i další okružní vyhlídkové lodě. Čechy jistě potěší, že v Helsinkách je řada českých hospod s poetickými názvy jako Hádanka či Milenka. Najdete zde také nostalgicky pojmenovaný bar Zetor.

připlutí do Helsinek katedrála na Senátním náměstí Sibeliův pomník Upsenská katedrála nábřeží

.: VŠECHNY FOTKY Z LOKALITY HELSINKI :.

Všichni společně jdeme k Upsenské katedrále na Senátní náměstí s dominantní bílou katedrálou a poté již se ztrácíme jednotlivě v ulicích Helsinek. Kolem národního muzea, haly Finlandia, skalního chrámu a Sibeliova pomníku přicházíme k olympijskému stadionu, památnému místu naší atletiky, kde Emil Zátopek dosáhl největších úspěchů své bohaté kariéry. U stadionu je vyhlídková věž ze které je krásný rozhled po celých Helsinkách (vstupné 2Eura, nahoru jede výtah). Od olympijského stadionu se již pomalu stahujeme zpátky k přístavu. V samém centru se ještě snažíme sehnat finský Off proti komárům, kteří nás zřejmě čekají večer v prvním národním parku, ale bez úspěchu. Po páté hodině odjíždíme z Helsinek do prvního navštíveného partku, NP Nuuksio. Tento park je docela blízko Helsinek a je tedy i dost vyhledáván právě obyvateli hlavního města Finska. Po slabé hodince jízdy přijíždíme na parkoviště u parku, bereme batožinu s našim přechodným bydlením a odcházíme necelý kilometr na tábořiště u jezerea Haukkalampi. Stavíme stan a utrmáceni ze dvoudenní pouti skáčeme do přjemně chladivých vod jezera. Po velmi osvěžující koupeli jdeme zpět k autobusu, kde nás čeká večeře - segedín s chlebem. Po večeři se vracíme zpátky na tábořiště. Ve stanu je docela vedro a tak si jdeme sednout k ohni, který mezitím rozdělali naši spolucestující. S komáry to zatím není nijak tragické, poletuje jich tu sotva pár. Kolem půlnoci nás přemáhá dřímota a jdeme se po dvou nocích pořádně vyspat.

.: PŘEDCHÁZEJÍCÍ DEN - SOBOTA 1.7.2006 :. | .: NÁSLEDUJÍCÍ DEN - PONDĚLÍ 3.7.2006 :.

© 2006 hynna

Úvod | Deník | Fotoarchiv | Odkazy | Guestbook